Az előttünk álló kihívás nem a digitális innováció megállítása, hanem annak irányítása, ambivalens jellegének tudatosítása. Mindannyiunknak fel kell emelnünk szavunkat az emberi személy védelmében, hogy ezek az eszközök valóban szövetségeseinkké válhassanak.
Ez a szövetség lehetséges, de három pilléren kell nyugodnia: a felelősségen, az együttműködésen és a nevelésen.
Mindenekelőtt a felelősségen. Ez attól függően, hogy ki milyen szerepet tölt be, megjelenhet becsületességben, átláthatóságban, bátorságban, jövőbe tekintő gondolkodásban, a tudás megosztásának kötelességében vagy éppen a hiteles tájékoztatáshoz való jogban. Végső soron senki sem bújhat ki a közösen alakított jövőért viselt felelősség alól. […]
Mindannyian az együttműködésre kaptunk meghívást. Egyetlen ágazat sem képes egyedül megbirkózni a digitális innováció és a mesterséges intelligencia irányításának kihívásával. Ezért védelmi mechanizmusokat kell létrehozni. Minden szereplőnek – a technológiai ipartól a törvényhozókig, a tartalomgyártó vállalkozásoktól a tudományos élet képviselőiig, a művészektől az újságírókig és az oktatókig – részt kell vennie egy tudatos és felelős digitális állampolgárság kialakításában és megerősítésében.
A nevelés célja éppen ez: hogy fejlessze személyes képességünket a kritikus gondolkodásra, a források hitelességének megítélésére, a hozzánk eljutó információk kiválasztása mögött álló lehetséges érdekek felismerésére, a működésbe lépő pszichés mechanizmusok megértésére, valamint arra, hogy családjaink, közösségeink és egyesületeink gyakorlati kritériumokat tudjanak kidolgozni egy egészségesebb és felelősebb kommunikációs kultúra érdekében. […]
Szükségünk van arra, hogy az arc és a hang ismét a személyt fejezze ki. Szükségünk van arra, hogy őrizzük a kommunikáció ajándékát mint az ember legmélyebb igazságát, amelyhez minden technológiai innovációt is igazítanunk kell.
XIV. Leó pápa üzenete a társadalmi kommunikáció 60. világnapjára
EZEN A VASÁRNAP GYŰJTÜNK A TISZAVIRÁG KÖZÖSSÉGNEK
Május 10-én a tízes és a félnyolcas szentmise után a szegedi Tiszavirág közösség nyári táborának megkönnyítésére lesz gyűjtés. A közösség a Hit és Fény mozgalom részeként értelmi sérült fiatalokból, a családjaikból és segítőkből áll, havonta egyszer találkozak imádságra, beszélgetésre, ünneplésre. Templomunkból többen is a közösség tagjai.
Az év csúcspontja a nyári tábor, amelynek a támogatását kérjük a templom közösségétől is idén. Ugyanide segítőket is várnak majd! Kérdésekre Fazekas Gábor ([email protected]) és Babos Juli is örömmel válaszol.
A gyűjtés alatt a pénzadományt a hátsó, digitális perselybe is lehet majd „dobni”.
MÁJUSI LITÁNIÁK
Május a Szűzanya hónapja, a lorettói litániát imádkozva Égi Édesanyánkat szólítjuk meg, dicsérjük őt és kérjük az ő közbenjárását, Szent Fiához, a mi Urunkhoz, Jézus Krisztushoz.
A lorettói litániát hétfőtől szerdáig a rózsafüzér közösséggel imádkozzuk. Csütörtöktől szombatig a reggeli szentmisék után. Vasárnap a családos szentmise előtt kérjük közösen Szűz Mária közbenjárását.
SZEGED KÖRÜLIMÁDKOZÁSA MOST VASÁRNAP
Idén május 10-én, vasárnap lesz Szeged körülimádkozás. 7:30-kor kezdődik az imádság a Dómban és oda is érkezik vissza délután ötre, majd hatkor szentmisével ér véget. Egész úton a rózsafüzér imát mondjuk és éneklünk, körbeimádkozva így a várost, annak megtéréséért, lelki megújulásáért. Útközben is be lehet csatlakozni, erről részletek a plakáton és a kihelyezett szóróanyagokon és az interneten is!
Különlegesség idén, hogy az utolsó szakaszon többek között tagalog nyelven (a Fülöp-szigetekiek nyelve) is felhangzik az imádság külföldi diákok és munkások vezetésével.
PERNECZKY BALÁZS ORGONAHANGVERSENYE
Kedden (május 12.) 19 órakor az Alsóvárosi Ferences Templomban kántorunk, Perneczky Balázs orgonaművész ad hangversenyt a Collegium Musicum Orgonahangversenyek keretében. Felhangzik Bach, Telemann, Vivald, Reger, Liszt és Boellmann. Közreműködik ifj Sáfrán Bálint és Sáfrán Bálint trombitán.
További részletek a facebookon.
TAIZÉI IMAÓRA: Május 14
Május hónapban templomi Taize-i imaóránk május 14-én, csütörtökön, 19:30-tól lesz. Várunk mindenkit szeretettel.
PÜNKÖSDI ÖRÖM, PÜNKÖSDI LÉLEKÁRADÁS: KILENCED
Hagyományunk, hogy pünkösd előtti héten (május 18-22) minden hétköznap este 18:30-kor lesz templomunkban Szentlélekváró szentmisénk. A szentmiséken várhatóak miséző vagy tanuságtevő, ill. énekkel szolgáló vendégek. Gyüljünk össze, és ahogy Jézus mondta, ne féljünk: várjuk a Szentlélek átjáró tüzét!
(Ezeken a napokon reggel nem lesz szentmise.)
MÁJUSI PÉNZÜGYEINK NAGYVONALAKBAN
1,1 milliót kaptunk tőletek ebben a hónapban. A perselybe 642e érkezett, az automátéba 230e, banki utalással 66e, a jezsuita.hu/adomany felületen 115e. Miseszándékokra pedig 68e.
Általános kiadásunk a rezsi, ami most 350e volt. Ebben: 22e szemét, 30e átalányt fizetünk áramért, 200e volt a gázszámla, a víz és csapadékelvezetés összesen 71e. Valamint kántorunknak 72e, és a jezsuita illetmény – idén csak Elek Laci atya után – 350e havonta.
Legnagyobb extra kiadás a hónapban a programozói hétvége volt amire 180e-t költöttünk. Főként a beérkezett célzott adományokból.
Vagyis ebben hónapban is éppen kijöttünk. Köszönet minden támogatásért!
ÁPRILISBAN TÖBB ÁRAMOT TERMELTÜNK, MINT HASZNÁLTUNK
Áprilisban összesen 1,4 MWh elektromos energiát fogyasztottunk el, kb. 200e Ft értékében. Mivel a napelemek termelése 2 MWh volt, így az éves elszámolásnál ezért a hónapért pénzt kapunk majd. Szükség is van rá, a nagyon hideg és nagyon meleg hónapok költségének ellensúlyozásában.
KOMPOSZTÁLÓ ROSTÁLÁS ÉS AJÁNDÉKOZÁS
Szombaton 10 órakor közösen elkezdjük rostálni elkészült komposztunkat, és szívesen adunk otthoni használatra virágok és zöldségek alá. Várjuk a segítőket, mert hamar elfáradunk a munkába. És várunk mindenkit, aki szívesen vinne belőle haza.
Köszönjük az Öko Tengely Egyesületnek a segítséget!
SZENTMISESZÁNDÉKOK
● Május 11. hétfő: 700 Az Egyház és a Jézus Társasága Szükségleteiért;
● Május 12. kedd: 700 – ;
● Május 13. szerda: 700 élő Máriáért;
● Május 14. csütörtök: 700 – ;
● Május 15. péntek: 700 A jótevőkért
● Május 16. szombat: 800 –; 1800 –;
● Május 17. vasárnap: 800 –; 1000 –; 1930 –;
LITURGIKUS REND A HÉTEN
* Május 11., Hétfő – Húsvéti idő vagy Boldog Salkaházi Sára szűz és vértanú – emléknap
– 7:00 Szentmise; Szentségimádás egész nap és éjjel
* Május 12., Kedd – Húsvéti idő vagy Szent Néreusz és Szent Achilleusz vértanúk vagy Szent Pongrác vértanú – emléknapok
– 7:00 Szentmise; 17:00 Szentségimádás hajnali egyig;
* Május 13., Szerda – Húsvéti idő vagy A Fatimai Boldogságos Szűz Mária – emléknap
– 7:00 Szentmise; 17:00-22:00 Szentségimádás;
* Május 14., Csütörtök – Húsvéti idő
– 7:00 Szentmise; Utána szentségimádás 17:30-ig; 17:30 Régi rítusú mise; 19:30 Taizéi imaóra
* Május 15., Péntek – Húsvéti idő
– 6:45 Zsolozsma és 7:00 Szentmise
* Május 16., Szombat – Húsvéti idő vagy Bobola Szent András, áldozópap és vértanú, a Közép- és- Keleteurópai asszisztencia társvédőszentje – ünnep
– 8:00 Szentmise; 11:30 Szentmise; 18:00 Angol nyelvű szentmise
* Május 17., Vasárnap – Urunk mennybemenetele – főünnep
– 7:30 Gyóntatás; 8:00 Szentmise; 10:00 Szentmise; 18:30 Szentségimádás és gyóntatás; 19:30 Szentmise
