Értesítő

Még ma is gyermekek millióinak az életét jellemzi szegénység, háború, iskolázatlanság, igazságtalanság és kizsákmányolás. A legszegényebb vagy a tragikus konfliktusok által megtépázott országokban élő gyermekek és serdülők szörnyű megpróbáltatásokkal kénytelenek szembenézni. De a világ leggazdagabb része sem mentes az igazságtalanságtól. Ahol az emberek – Istennek hála – nem szenvednek háborútól és éhezéstől, ott is vannak életet megnehezítő perifériák, ahol a kicsik gyakran olyan emberi gyarlóságok és problémák áldozataivá válnak, amelyeket nem becsülhetünk le. Az a helyzet ugyanis, hogy az iskoláknak és az egészségügyi szolgálatoknak – sokkal nagyobb mértékben, mint korábban – számos nehézséggel küzdő gyermekekkel, szorongó vagy depressziós fiatalokkal, az agresszió vagy önkárosítás útjára lépő serdülőkkel kell számolniuk. Ezenfelül a hatékonysági kultúra szerint már maga a gyermekkor is – akárcsak az öregkor – a létezés „perifériája”. […]

A fejlett országok túlzott individualizmusa szintén káros a kisgyermekekre nézve. Előfordul, hogy bántják, sőt megölik őket azok, akiknek védeniük és nevelniük kellene őket; veszekedéseknek, szociális problémáknak, mentális zavaroknak, a szülők függőségeinek áldozatává válnak. Sok gyermek hal meg migránsként a tengeren, a sivatagban vagy a reményvesztett vándorlás számos útvonalán. Sokan mások a gondoskodás hiánya vagy a kizsákmányolás különböző formái miatt vesztik életüket. Ezek különböző helyzetek, de szembesülve velük ugyanazt a kérdést tesszük fel:

hogyan lehetséges, hogy egy gyermek élete így érjen véget?

Nem. Ez elfogadhatatlan, és ehhez nem szabad hozzászoknunk! A megtagadott gyermekkor néma kiáltás, világgá kiáltja a gazdasági rendszer igazságtalanságát, a háborúk általi bűnözést, az orvosi ellátásnak és az iskoláztatásnak a hiányát. Ezeknek a jogtalanságoknak az összessége leginkább a legkisebbeket és a leggyengébbeket terheli. A nemzetközi szervezetekben ezt „globális erkölcsi válságnak” nevezik.

Azért vagyunk ma itt, hogy elmondjuk: nem akarjuk, hogy ez új normává váljon! Nem engedhetjük meg, hogy hozzászokjunk!

Ferenc pápa: Nem nézhetjük tétlenül, hogy sárba tiporják a gyermekek jogait!

KÉZMŰVES DÉLUTÁNOK: TOJÁS DÍSZÍTÉS

Nem lehet elég korán elkezdeni a tojások festését és új technikák kipróbálását, hogy amelyik megtetszik azt egészen kigyakorolhassuk húsvétig. Február 15-én, szombaton, tehát megtartjuk a tojásdíszítő kézműves délutánunkat 16 órától a hátsó teremben.

Számos technika kipróbálható és megtanulható: lesz berzselés, viaszolás, gombostűfejes, visszamaratás, karcolás. A kicsiknek pedig papírtojás, és nyuszi rajzolás.

Hozzhatok kifújt, vagy főtt tojásokat és akinek van díszítő eszközöket. (A tojásokat érdemes legalább 40-50 percig főzni, mert akkor a megdíszített tojás nem fog bebüdösödni .) A helyszínen lesz előkészített piros és normál, kifújt és kifőtt tojás is. Amikért 150 Ft/db adományt kérünk.

Szeretettel várnak titeket Szabó Feri és Zsuzsi, és a többi díszítő! 

SZEGEDI FOLYAMATOS SZENTSÉGIMÁDÁS tavalyi éve

A Szegedi folyamatos szentségimádás csapatába jelenleg 77 személy fed le heti 52 két órát. A lefedett órák száma 1 éve is pont ennyi volt. A lefedett órák hétfőn és csütörtökön vannak nap közben, egyébként hétfőtől csütörtökön minden eset nyitva van a kápolna, kedd hajnalban éjszaka is. Vannak néhányan akik dupláznak, de rendszerint mindenki heti egy órát vállal az Úr előtt. A szentségimádás felelősei eredetileg a város különféle közösségeihez tartoznak.

A szolgálatunk, jelenlétünk elsősorban a folyamatos szentségimádást jelenti a kápolnában, a vezetői csapat ennek a szervezésével foglakozik. Emellett az idén néhány találkozót szerveztünk a szentségimádás kultúrájának elterjedéséért a a város/espereskerület többi plébánián, néhány részt vettek az Örökimádás konferencián.

Nagy öröm volt számunkra, hogy idén a kápolna megújult és a szentségimádáshoz méltóbb lett a helyszín is.

Csoportjainkat évértékelésre, reflexióra, bemutatkozásra hívtam. Örömöm, hogy az szegedi (és azon túli) közös (közel)állandó szentségimádás nagy- és kisközössége is otthonra talált nálunk. Csoportjainknak: https://forms.gle/uFVBwVnzGf7a1yba8 .

HÁZASSÁG HETE

Február 9-16. között lesz idén a házasság hete sok szegedi programmal is. Templomunkban 16-án, vasárnap, a 10 órai szentmise keretében örömmel megáldunk minden házaspárt! Minden évfordulóst és évfordulótlant is! Feliratkozás (nevekkel, házasságkötés időpontjával) a sekrestyében február 9-ig.

KÖSZÖNET

A hétvégén a miskolci Fényi Gyula Jezsuita Gimnázium, Kollégium és Óvoda nyolc végzős diákja járt nálunk. Nagyon köszönjük a friss csilisbabot, remek fánkokat, vasárnapi ebédet! Nagyon hálás vagyok, hogy ilyen otthonos vendéglátást tudunk nyújtani! 

A MISSZIÓ FILM VETÍTÉSE – FELNŐTT KATEKÉZIS ÚJSZEGEDEN

Az újszegedi felnőtt katekézis csoport nyílt alkalmat tart csütörtökön. Február 13-án, az esti szentmisét követően 18:45-től vetítik le A misszó című filmet. 

A 18. században a dél-amerikai spanyol és portugál gyarmatbirodalmak határán, a mai Paraguay területén jezsuita misszionáriusok telepedtek meg, hogy az esőerdővel borított területen hirdessék a katolikus hitet a gyűjtögető, vadászó-halászó őslakosok között….

ELÉRHETŐ AZ A SZÍV FEBRUÁRI SZÁMA

A Jezsuita havilap februári száma a kamaszokról szól. És külön érdekessége, hogy mindhárom szegedi jezsuita szerepel benne. Vedd és olvasd!

Kütyü, pornó, zaklatás, függés – féljünk vagy inkább ne ijedjünk meg a már a kiskamaszokra is leselkedő online veszélyektől? Mitől lesznek valóban boldogok a fiatalok? Hogyan beszéljünk gyerekeinkkel (és párunkkal) az egészséges szexualitásról? Milyen emlékeket őriznek kamaszkorukról a jezsuiták? Hogyan működnek az osztály-lelkigyakorlatok?

JANUÁR: KIADÁSOK – BEVÉTELEK

Kiadások (közül a jelentősebbek): Gázt januárban 1200 m3 használtunk el, kb mint decemberben. Sajnos november eleje óta még mindig nem kaptunk egyetlen számlát sem, így nem tudjuk ez mennyibe került.  Villamos energiát 2350 kWh-t használtunk el, de 660 kWh-t már termelni is tudtunk. Ez kb. 275 ezres villanyszámlát jelent. Kevesebb mint a decemberi, olyan mint novemberben. A vízdíjak továbbra is 70 ezer havonta. Kántori szolgálatért örömmel adtunk 80 ezer forintot. A két jezsuita atya után közösen 850 ezer forintot kap a rendház.

Bevétel (közöl a jelentősebbek): perselyben 530e forintot kaptunk, az autóMátén keresztül 150e érkezett, banki utalással 120e, a sekrestyés terminálon 74e. 114 ezer forint érkezett miseszándékokat kérve nem csak januárra. 988 ezer forint. Nagyon köszönjük!

BÚCSÚ: MÁRCIUS 19

Már most hirdetjük, hogy még időben mindenki beírhassa naptárjában, hogy Szent József ünnepén, március 19-én, szerdán, tartjuk templomunk búcsúját 18:30-kor kezdődő szentmisével és utána ünnepséggel. 

SZENTMISESZÁNDÉKOK 

● Február 10. hétfő: 700 A Jótevőkért 

● Február 11. kedd: 700   A Szentségimádás ügyéért, atyákért és a szentségimádókért

● Február 12. szerda:  700  

● Február 13. csütörtök: 700  – ;   1830  Kaszap István Jezsuita Kollégium szentmiséje

● Február 14.  péntek: 700   Az Egyház és a Jézus Társasága Szükségleteiért

● Február 15. szombat: 800   – ;  1830  

● Február 16. vasárnap: 800   ++ Mária és Ernő;  1000  Dániel gyógyulásáért ; 1930   —

LITURGIKUS REND A HÉTEN

* Február 10., Hétfő – Szent Skolasztika szűz– emléknap

 7:00 Szentmise; Szentségimádás egész nap és éjjel;

* Február 11., Kedd –  Évközi idő vagy A Lourdes-i Boldogságos Szűz Mária– emléknap

– 7:00 Szentmise; 17:00 Szentségimádás hajnali egyig;

* Február 12., Szerda –  Évközi idő 

– 7:00 Szentmise; 17:00 Szentségimádás 23:00-ig

* Február 13., Csütörtök – Évközi idő

– 7:00 Szentmise; 18:30 Szentmise a jezsuita kollégiumunknak; Szentségimádás 21:00-ig

* Február 14., Péntek – Szent Cirill szerzetes és Szent Metód püspök, Európa társvédőszentjei – ünnep

– 6:45 Zsolozsma és 7:00 Szentmise 

* Február 15., Szombat – La Colombiėre Szent Kolos áldozópap emléknap

– 8:00 Szentmise; 18:30 Szentmise angol nyelven; 

* Február 16., Vasárnap – Évközi 6. vasárnap

– 7:30 Gyóntatás, 8:00 Szentmise; 10:00 Családos szentmise; 18:30 Szentségimádás és gyóntatás; 19:30 Szentmise